گزارش تصویری گفت و گو پیشران توسعه با نصرالله جهانگرد
چاق، پیر، فرتوت و ناتوان، توصیفات آشنایی است که مصنوع انحصار با خود به همراه می‌آورد. گویی این سرنوشت محتوم بازاری است که گرفتار انحصار شده. مثال ملموس آن، صنایع خودروسازی است که سال‌ها شعار حمایت از صنایع داخلی، آن را به صنعتی ورشکسته بدل کرده که محصولات آن، توان رقابت را از دست داده و همچنان با دوپینگ دولتی سرِ پا ایستاده است
مگر می‌ شود بدون تکنولوژی جلو رفت؟
فوتبال از زمانی که به دست انگلیسی‌ها به وجود آمد تا امروز که شاهد برگزاری بیست‌ویکمین دوره جام جهانی هستیم، راه زیادی آمده و تغییرات بسیاری به خود دیده است؛ اما شاید هیچ‌چیز در فوتبال به اندازه این پرسش که تکنولوژی قرار است چه بر سر فوتبال بیاورد، چالش‌برانگیز نبوده است. گروهی فوتبالِ گره‌خورده با تکنولوژی را فرصتی عالی برای این بازی می‌دانند تا با بهره‌گیری از آن، ضعف‌های موجود در خودش مانند اشتباهات داوری را از بین ببرد و آن را به یک بازی عادلانه نزدیک کند؛ اما گروهی دیگر تکنولوژی را آفتی برای فوتبال می‌دانند که ماهیت جذاب آن را به مخاطره انداخته است.
چین به مهم‌ترین صادرکننده علم و فناوری در جهان تبدیل خواهد شد
برنامه های چین برای توسعه فناوری در قالب برنامه های «ساخت چین ۲۰۲۵» برنامه ای خلق الساعه نیست که در ماه ها و حتی سال اخیر تصمیم به اجرای آن از سوی حزب حاکم در این کشور گرفته شده باشد. یک سال پیش، حزب کمونیست چین مسیرها را برای تجارت آزاد با جهان ایجاد کرد و برخی محدودیت های سنتی را نیز از پیشرو برداشت. از سوی دیگر، گفته میشود چینی ها این برنامه را از سال ۲۰۱۳ کلید زده و دو سال بعد آن را به شکل رسمی رونمایی کرده اند.
تزریق نوآوری به اقتصاد
«ايده اصلي اين طرح اين است که نوآوري را در مرکز اقتصاد چين تحقق بخشد»؛ اينها را آلبرتو پرو کيني، محققي که درباره برنامه چين 2025 مطالعه کرده است، در برنامه اينترنتي نسل آينده مي‌گويد. او درباره جاه‌طلبانه‌بودن برنامه چيني‌ها مي‌گويد: چيني‌ها بارها نشان داده‌اند توانايي به‌دست‌آوردن نوآوري‌ها را دارند و براي رسيدن به اين هدف، زير‌ساخت‌هاي مناسب را فراهم کرده‌اند.
انتخاب‌های سخت چشم بادمی‌ها
امیر ناظمی، دکترای سیاست گذاری علم و فناوری دارد و عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور است. مطالعات او درباره سیاست گذاری و برنامه ریزی، ما را بر آن داشت تا با این عضو هیأت عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران درباره‎ی برنامه ی چین 2025 گفت وگو کنیم. ناظمی در این گفت وگو با نگاهی به تاریخ توسعه، چین را مرکز مداقه قرار میدهد و به مفاهیمی مانند توسعه، برنامه ریزی در ایران و چین و ابعاد مختلف برنامه چین 2025 می پردازد. در زیر گزارشی از این مصاحبه آمده است.
روایت یک تخیل که به واقعیت پیوست
با نزدیک به گذشت 50 سال از ساخت فیلم اودیسه فضایی،این فیلم هنوز شاهکاری است در میان فیلم های ژانر علمی و تخیلی...
وقتی مادرمان را می کشیم!
فیلم مستند، پرونده ای ست گشوده از یک دغدغه یا دلمشغولی. در واقع مستندسازان، با ساخت فیلم دریچه ای به دنیایی از دانسته ها و داشته های شان که از دنیای واقعیت ها برگرفته شده، باز می کنند.
تغییر نگاه و زمزمه‌های امیدواری
مناظره میان سهیل مظلوم و محمدحسن مقدم‌فر را شاید بتوان عنوان تاریخ شفاهی بر آن گذاشت. مناظره‌ای که از ابتدای تاسیس سازمان تا لحظه فعلی در آن مورد واکاوی قرار گرفت و از سوی دو دیدگاهی که نشان همویی نداشتند بررسی شد.
ورود فناوری اطلاعات و تکنولوژی  هزینه‌های توسعه را کاهش می‌دهد
مهدی پازوکی اقتصاد‌دانی است که سال‌ها در مهمترین نهاد برنامه‌ ریزی ایران یعنی سازمان برنامه و بودجه به فعالیت پرداخته است. او در گفت و گویی تصویری، بر اهمیت توسعه و برنامه ریزی دقیق فناوری اطلاعات تاکید دارد. او معتقد است ورود فناوری اطلاعات به بخش‌های مختلف ساختار کشور به خصوص بخش‌های اقتصادی هزینه‌های توسعه را کاهش می‌دهد. چرا که فناوری اطلاعات اجازه دخالت کمتری به افراد حقیقی در روندها می‌دهد.
همکاران! من متهمم
سخن گفتن در مورد برنامه‌ی ششم توسعه، بدون حضور برات قنبری به عنوان معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در زمان تدوین آن، قطعا ناقص خواهد ماند. فردی که تقریبا در حوزه‌ی فاوا، نامش با برنامه‌ریزی و بودجه سال‌هاست عجین شده و تقریبا در تمامی برنامه‌های توسعه‌ی کشوری حوزه‌ی ارتباطات و فناوری اطلاعات طی ادوار گذشته حضور پر رنگی داشته است.