دکتر خانپیتو

دکتر خانپیتو به بخش عمومی...

پدر علم رباتیک کیست؟

جزری؛ مخترع، صنعت‌گر و هنرمند

جزری؛ مخترع، ریاضی‌دان، صنعت‌گر و مهندس مکانیک جهان اسلام است. او در زمان خود لقب «بدیع‌الزمان» را گرفت و امروز به‌عنوان «پدر مهندسی مدرن» و «پدر علم روباتیک» شناخته شده است. متأسفانه اطلاعات بسیار اندکی از زندگی‌نامه جزری مانده و هر آنچه از او می‌دانیم، منوط به چیزی است که در مقدمه‌ی کتاب خود آورده است. او آورده در زمان نوشتن کتاب خود در خدمت ناصرالدین ارتق، پادشاه دیاربکر بوده و از 25 سال قبل از آن در خدمت این خاندان بوده و قبل از ناصرالدین، در دستگاه پدر و برادر او کار می‌کرده است.

یامی؛ روایت یک روبات که رهبر ارکستر شد

دوازدهم سپتامبر در برج پیزای ایتالیا روباتی به نام یامی(yami) رهبری ارکستر فیلارمونیک لوکا و خواننده اپرا «آندره‌آ بوچلی» را بر عهده گرفت. این روبات ساخت شرکت «ای‌بی‌بی» یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های مهندسی دنیا در سوئیس است.

گفت و گویی درباره حضور روبات ها در دنیای موسیقی

بیم و امید حضور روبات‌ها

با پیمان حیدریان، پژوهشگر سیگنال‌های دیجیتال و نوازنده سنتور، درباره‌ی‌ جایگزینی انسان و روبات در رهبری ارکستر به گفت‌وگو نشسته‌ایم. پیمان حیدریان از پنج‌سالگی نوازندگی را با سنتور آغاز کرده و سازهای پیانو، تار، ویلن، سازدهنی، دف، دوزله، باقلاما و بوزوکی را هم آزمود و از استادان مطرح از قبیل اردشیر کامکار، پشنگ کامکار، محسن الهامیان، فرهاد فخرالدینی، مجتبی میرزاده، مارک پلامبلی، آون رایت و لویس جونز بهره برد.

آیا روبات‌ها یک رهبر ارکستر تمام‌عیار هستند

در ابتدا رهبری ارکستر تنها برای نشان‌دادن یک ریتم و متر مشخص برای نوازندگان شکل گرفت؛ به این مفهوم که تعدادی نوازنده که در کنار هم ساز می‌زنند، نیاز به یک رفرنس سرعت و متر دارند؛ در غیر این صورت، هر نوازنده به‌طور ناخودآگاه سرعت خود را خواهد داشت و هماهنگی شکل نمی‌گیرد. با گسترده‌ترشدن امکانات ارکستر، تعداد نوازندگان و پیچیده‌ترشدن قطعات، وظیفه یک رهبر ارکستر نه‌تنها نشان‌دادن متر بلکه تفسیر پیچیدگی‌ها، تاریخچه، فرم، حالت‌های موسیقی و... نیز بود.

سلام سلام

سینان مک‌گوییر (1978)، نویسنده آمریکایی داستان‌های علمی-تخیلی معاصر است. سینان جایزه‌ی John W. Campbell Award for Best New Writer را در سال 2010 از آن خود کرد و در سال 2016 جایزه‌ی نوبل داستان‌های علمی- تخیلی را برای نوول «هر قلب یک درگاه است»، دریافت کرد که یکی از معتبرترین جوایز در زمینه‌ی داستان‌های علمی-تخیلی است.