برای پرکردن خلأ نهادهای دموکراتیک

توسعه؛ چاره‌ی سعودی‌ها

ماجرای پیچیده‌ی خاورمیانه از قرن‌ها پیش از انعقاد قرارداد سایکس- پیکو آغاز شد. به گواه بسیاری از اسناد تاریخی، تمدن بشری در کرانه رودهای پرآب و خروشان خاورمیانه شکل گرفت و از همین رو، همواره این منطقه از جهان برای بازیگران فعال در آن و حتی فراتر از آن، جذابیت‌های زیادی داشته است؛ اما اوج مداخلات خارجی برای تغییر چهره‌ی خاورمیانه از سال ۱۹۱۶ و با نقش‌آفرینی بریتانیا و فرانسه شکل‌ گرفت.

عربستان به دنبال جایگاه اول خاورمیانه

عربستان 2030

به باور کارشناسان بین‌المللی، شاهزادگان سعودی و در راس آنها محمد بن سلمان تلاش می‌کنند با رونمایی از سند چشم‌انداز توسعه موسوم به ۲۰۳۰ جای خالی نهادهای دموکراتیک در این کشور را پر کند. هدف بلند مدت عربستان نیز از چشم‌انداز توسعه ۲۰۳۰، عهده‌داری نقش رهبری در جهان اسلام و جامعه عرب است.

فاصله نجومی طرح‌های سعودی با مفهوم واقعی توسعه

خاورمیانه و خلیج‌فارس از معدود مناطق جهان به شمار می‌آیند که هنوز از ظرفیت‌های بالقوه آن‌ها به خوبی استفاده نشده و فاصله زیادی بین ظرفیت‌های بالقوه و ظرفیت‌های بالفعل آن‌ها وجود دارد که هرگونه سرمایه‌گذاری را سود‌آور می‌کند؛ ضمن این‌كه این مناطق به‌عنوان سرزمین‌های دارای ذخایر مهم انرژی شناخته می‌شوند.

روزنامه‌‎ی انگلیسی گاردین با مادر مخوف‌ترین تروریست تاریخ معاصر گفت‌وگو کرد

اصلاحات سعودی نقطه‌ی برابر اندیشه‌ی اسامه

نزدیک به دو دهه از ظهور نام بن‌لادن در دنیا می‌گذرد. زمانی این نام مترادف با ترس و دلهره برای امنیت جهان بود؛ زمانی که نام اسامه به‌عنوان فرمانده اصلی بزرگ‌ترین عملیات تروریستی در نیویورک بر سر زبان‌ها افتاد. اگرچه فاجعه‌ی خلق‌شده از سوی او در نیویورک به وقوع پیوست و عمده مبارزاتش در افغانستان و پاکستان سپری شد؛ اما نامش با عربستان سعودی عجین شده بود.

اسم رمز بلندپرواز ی های ولیعهد جوان: نئوم

زمینش شبیه لوکیشن فیلم‌های علمی- تخیلی است؛ جزیره‌ای شنی در شمال غربی عربستان سعودی؛ سرزمین صحراهای سوزان. نامش نیز یادآور آثار مشابه سینمایی است؛ چیزی شبیه اودیسه فضایی استنلی کوبریک. نئوم از دو کلمه مرکب شده است؛ یونانی و عربی؛ نئو یا همان نیو (جدید) در کنار «مو» که بخش اول کلمه‌ی مستقبل به معنی آینده در زبان عربی است.

فریدون مجلسی در گفت‌وگو با پیشران توسعه:

نظامی‌گری عربستان مانع توسعه است

یکی از راه‌های کاهش وابستگی کشورهای خاورمیانه که از منابع سوخت فسیلی برخوردارند و اقتصادشان تا حد زیادی به این منابع وابسته‌ است، حرکت رو به جلو در دانش روز و استفاده از علم و تکنولوژی برای جایگزینی راه‌هایی مانند استخراج نفت است که بالاخره روزی به اتمام خواهد رسید.