بررسی وضعیت مالی شرکت‌های پذیرفته‌شده در بازار سرمایه
شفافیت مالی فعالان فاوا/4

می‌توان شفافیت را به عنوان نقطه اشتراک حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و بازار سرمایه تلقی کرد. پیشران توسعه با بررسی وضعیت مالی تمامی شرکت های حوزه فاوا که تاکنون در بازار سرمایه حضور پیدا کرده اند نشان داده است که به طور عمده این شرکت ها توانسته اند به واسطه حضور در این بازار علاوه بر افزایش شفافیت، به رشد مناسبی دست پیدا کنند. در اینفو های زیر که اطاعات آن از سایت شركت مديريت فناوري بورس تهران استخراج شده است گویای این مطلب است که به طور عمده شفافیت در این شرکت ها بیش از دیگر شرکت های فعال حوزه فاوا است. در این اینفو گرافی های می توانید از وضعیت مالی این شرکت ها، ترکیب سهامداران، راه های درآمد این شرکت ها ، روند کسب درآمد و سود عملیاتی و همچنین میزان بازدهی سالانه این شرکت ها اطلاع حاصل کنید.

 

. شرکت دانش‌بنیان کارت اعتباری ایران کیش

شرکت کارت اعتباری ایران کیش در سال 1382 و با هدف صدور و ارایه خدمات کارت اعتباری به بانک ها آغاز به فعالیت کرد، از سال 84 ایجاد و پشتیبانی پایانه های فروش و ابزارهای پرداخت را نیز به فعالیت خود افزود. سهام ایران کیش در سال 90 وارد بورس تهران شد. اما از انتهای سال 96 فعالیت این شرکت با توجه به طرح های توسعه آن به عنوان شرکت دانش بنیان معرفی شد و این موضوع می تواند برای سال های آتی سبب رشد درآمدی آن شود.بررسی وضعیت مالی شرکت نشان دهنده وضعیت مناسب این شرکت است.

برای مشاهده نسخه اصلی، اینجا را کلیک کنید.

 

. رشد مبین‌وان از زمان عرضه

شرکت مبین وان یکی از شرکت های زیرمجموعه مخابرات بوده که خدمات ارزش افزوده تلفن های همراه و ثابت را انجام می دهد. مبین وان کیش که در مرداد ماه سال 96 با نماد اوان در فرابورس پذیرش شد، بعد از ورود به فرابورس قیمت سهام آن با رشد قیمتی عجیبی مواجه شده است، به‌طوری‌که در روز عرضه اولیه با قیمت 3470 ریال وارد بازار شد و قیمت آن در 14مرداد سال جاری به 24900 ریال رسیده است. این شرکت خدمات ارزش افزوده متنوع را در سراسر کشور و بر روی خطوط ثابت و همراه به‌صورت متنی، صوتی و اپلیکیشن برای عموم مردم و سازمان‌های مختلف ارایه می‌کند. به‌طور کلی خدمات ارایه شده توسط مبین وان 5 دسته هستند: خدمات ارزش افزوده پیامکی، خدمات ارزش افزوده صوتی IVR ، سیستم آموزش الکترونیکی، Micropayment و سیستم­‌های پرداخت تلفنی.

برای مشاهده نسخه اصلی، اینجا را کلیک کنید.

 

. حاشیه‌های پررنگ‌تر از متن های‌وب

های وب از فروش پهنای باند و اینترنت خانگی کسب درآمد می‌کند در این حوزه نیز رقیبان بسیار بزرگی مانند مخابرات ایران، آسیاتک، شاتل، پارس آنلاین و.. حضور دارند. های وب سهام خود را در بورس در شهریور سال 96 و تنها با 10 درصد از سهام در بورس عرضه و با قیمت هر سهم 2850ریال کشف قیمت شد و در مدت کوتاهی به قیمت 6000 ریال افزایش یافت.ضمن این‌که ارزش شرکت های وب نیز به رقم 2 هزار و 392 میلیارد تومان رسیده است. البته در یک سال اخیر مدیرعامل های وب از خرید کامل شرکت پارس آنلاین خبر می‌داد که ظاهرا این موضوع به حقیقت نپیوسته است. با این‌حال خبرهای جنجالی مدیرعامل این شرکت علی‌رغم این‌که سبب رشد شدید قیمت این سهم پس از ورود به بورس شده است، اما همین ها این سهم را به حاشیه برده و سرمایه سهامداران خود را برای ماه ها بلوکه کرده است، از 22 آذرماه سال گذشته نماد سهام این شرکت متوقف بوده و قابلیت انجام معامله را ندارد.

 

برای مشاهده نسخه اصلی، اینجا را کلیک کنید.

 

. فروش و خدمات پشتیبانی، تنها محل درآمد همکاران سیستم

همکاران سیستم که فعالیت اصلی آن ارایه راهکارهای نرم افزاری به کسب و کار‌های کوچک و بزرگ است،در سال 68 تشکیل و فعالیت خود را با تولید و عرضه نرم افزارهای حسابداری تحت DOS آغاز کرده بود.در سال 76 با ایجاد نرم افزارهای یکپارچه مالی و تجاری تحت ویندوز یک مرحله جهش در فعالیت خود را تجربه کرد. سهام شرکت همکاران سیستم در سال 90 در فرابورس پذیرفته شد و در آبان سال 95 به بازار بورس تهران انتقال یافت. همکاران سیستم علی‌رغم این‌که به یک برند در نرم افزارهای اداری،تجاری و مالی تبدیل شده است اما همچنان از لحاظ اندازه و سایز در این صنعت جزو شرکت های کوچک است، چرا که میزان فروش و درآمد آن در مقایسه با بقیه شرکت های صنعت فناوری اطلاعات در بورس بسیار پایین است. یکی از دلایل آن تلاش ناچیز این شرکت برای بازاریابی و کسب سهم از فروش این‌گونه نرم افزارها و یا عدم ورود به تولید نرم افزار در دیگر حوزه ها بوده است.

برای مشاهده نسخه اصلی، اینجا را کلیک کنید.

 

پیشنهاد پیشران توسعه به شما :

شفافیت مالی فعالان فاوا/1   شفافیت مالی فعالان فاوا/2   شفافیت مالی فعالان فاوا/3