بررسی وضعیت مالی شرکت‌های پذیرفته‌شده در بازار سرمایه
شفافیت مالی فعالان فاوا/3

می‌توان شفافیت را به عنوان نقطه اشتراک حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و بازار سرمایه تلقی کرد. پیشران توسعه با بررسی وضعیت مالی تمامی شرکت های حوزه فاوا که تاکنون در بازار سرمایه حضور پیدا کرده اند نشان داده است که به طور عمده این شرکت ها توانسته اند به واسطه حضور در این بازار علاوه بر افزایش شفافیت، به رشد مناسبی دست پیدا کنند. در اینفو های زیر که اطاعات آن از سایت شركت مديريت فناوري بورس تهران استخراج شده است گویای این مطلب است که به طور عمده شفافیت در این شرکت ها بیش از دیگر شرکت های فعال حوزه فاوا است. در این اینفو گرافی های می توانید از وضعیت مالی این شرکت ها، ترکیب سهامداران، راه های درآمد این شرکت ها ، روند کسب درآمد و سود عملیاتی و همچنین میزان بازدهی سالانه این شرکت ها اطلاع حاصل کنید.

 

. توسعه، چشم‌انداز شرکت خدمات انفورماتیک

شرکت خدمات انفورماتیک ایران در راستای سیاست های بانک مرکزی به منظور ایجاد و راه اندازی سیستم جامع اتوماسیون بانکی کشور در سال 1372 به‌عنوان بازوی اجرائی بانک مرکزی تاسیس شد. زیرساخت های موجود شرکت در طی دو دهه گذشته با بروزترین تکنولوژی های موجود جهان در زمینه های بانکداری الکترونیک، فناوری اطلاعات و ارتباطات، مراکز کامپیوترهای بزرگ MainFrame ، شبکه مخابراتی اختصاصی VSAT، راهبری سیستمهای بزرگ و چند سکوئی با قابلیت Online/ Realtime تشکیل و توسعه یافته است. دانش فنی و تجربه تخصصی بیش از بیست سال، این شرکت را در زمره بزرگترین شرکت های فعال در این حوزه در سطح منطقه و جهان قرار داده است. این شرکت در طی سال های گذشته و با توجه به سیاست های چابک سازی ماموریت های اجرایی و تخصصی خود و بنابر نیازهای جامعه بانکی کشور اقدام به تاسیس شرکت های تخصصی در حوزه های مختلف کرده است.

برای مشاهده نسخه اصلی، اینجا را کلیک کنید.

 

. داده‌پردازی طرح‌های توسعه

شرکت داده‌پردازی ایران در سال ۱۳۳۶ فعالیت خود را به عنوان شعبه‌ای از شرکت آمریکایی آی‌بی‌ام و تحت نام آی‌بی‌ام ایران، آغاز کرد و برای اولین پروژه، دستگاه‌های کارت خوان را برای پردازش و ذخیره اطلاعات نخستین سرشماری عمومی نفوس و مسکن ایران به کار گرفت. این شرکت اولین شرکت از صنعت رایانه است که وارد بورس تهران شد(1379). قدیمی ترین شرکت ارایه کننده تجهیزات سخت افزاری، main frame ها و نرم افزارهای خارجی و شبکه داده به بانک ها و وزارتخانه ها را این شرکت در کارنامه خود دارد. اگرچه امروزه از لحاظ سودآوری در بین این صنعت وضعیت مناسبی ندارد اما طرح های توسعه این شرکت در آینده می تواند مجددا در صنعت رایانه و اینترنت کشور تحول آفرین باشد.

برای مشاهده نسخه اصلی، اینجا را کلیک کنید.

 

. نسبت بالای دارایی به بدهی فن‌آوا

گروه فن‌آوا در سال 96 همه درآمد خود را از محل سرمایه گذاری در شرکت های بورسی و غیر بورسی زیرمجموعه ها کسب کرده است و ظاهرا به جز سرمایه‌گذاری فعالیت عملیاتی در این صنعت ندرد. به عبارتی فعالیت های این شرکت از طریق شرکت‌های زیرمجموعه آن یعنی؛ فن آوا کارت، فن آوا ماهواره، ارتباطات کوه نور، داده پردازی فن آوا، شبکه گستر فن آوا و داده سامانه فن آوا انجام می شود. گروه فن آوا شرکت های زیرمجموعه دیگیری نیز دارد که درآمد آن‌ها هنوز در کل درآمدهای مجموعه قابل ملاحظه نیست.این شرکت از ساختار مالی مناسبی برخوردار است، به‌طوری‌که از نسبت دارایی به بدهی بالا برخوردار بوده و سرمایه آن نیز متناسب با دارایی های آن در حال رشد است.

برای مشاهده نسخه اصلی، اینجا را کلیک کنید.

 

. بدهی بالای توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی

شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی در سال 1376 با موضوع تولید، تامین و بهره برداری انواع سخت افزار، نرم افزار و تجهیزات الکترونیکی و رایانه ای مورد مصرف در انواع فعالیت های اداری، مالی و بانکی، مشاوره و اجرای پروژه های مخابراتی و مانیتورینگ و پشتیبانی شبكه‌های كامپیوتری تاسیس شد. فناوری اطلاعات خوارزمی علیرغم تنوع فعالیت در حوزه‌های فروش و پشتیبانی تجهیزات بانکی، دستگاه های خودپرداز، تجهیزات کامپیوتری و دوربین های مداربسته اما همچنان سهم بسیار کمی از هر حوزه این صنعت را دراختیار دارد. ضمن این‌که هزینه های مالی این شرکت با توجه به سایز فعالیت آن زیاد است. با توجه به همه این عوامل انتظار رشد این شرکت در این صنعت کمی دور از انتظار است. مفاخر در سال 92 وارد فرابورس شد و در بیش‌تر سال ها بازدهی منفی برای سهامداران صبور خود به ارمغان آورد.

برای مشاهده نسخه اصلی، اینجا را کلیک کنید.

 

پیشنهاد پیشران توسعه به شما :

شفافیت مالی فعالان فاوا/1   شفافیت مالی فعالان فاوا/2   شفافیت مالی فعالان فاوا/4