بررسی وضعیت مالی شرکت‌های پذیرفته‌شده در بازار سرمایه
شفافیت مالی فعالان فاوا/2

می‌توان شفافیت را به عنوان نقطه اشتراک حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و بازار سرمایه تلقی کرد. پیشران توسعه با بررسی وضعیت مالی تمامی شرکت های حوزه فاوا که تاکنون در بازار سرمایه حضور پیدا کرده اند نشان داده است که به طور عمده این شرکت ها توانسته اند به واسطه حضور در این بازار علاوه بر افزایش شفافیت، به رشد مناسبی دست پیدا کنند. در اینفو های زیر که اطاعات آن از سایت شركت مديريت فناوري بورس تهران استخراج شده است گویای این مطلب است که به طور عمده شفافیت در این شرکت ها بیش از دیگر شرکت های فعال حوزه فاوا است. در این اینفو گرافی های می توانید از وضعیت مالی این شرکت ها، ترکیب سهامداران، راه های درآمد این شرکت ها ، روند کسب درآمد و سود عملیاتی و همچنین میزان بازدهی سالانه این شرکت ها اطلاع حاصل کنید.

 

. آتیه داده پرداز، ارائه‌دهنده بستر ارسال و دریافت پیام کوتاه

شرکت آتیه داده پرداز یک شرکت دانش بنیان در حوزه خدمات ارزش افزوده بر بستر موبایل است که اولین و پرترافیک‌ترین ارایه دهنده بستر ارسال و دریافت پیام کوتاه در سطح کشور است. به‌طوری‌که بانک ها و سازمان های بزرگ از جمله مشتریان اصلی این شرکت هستند و نرم افزار موبایل بانک بسیاری از بانک ها را طراحی کرده است. همچنین این شرکت برگزارکننده نظرسنجی و مسابقات پیامکی بیش‌تر برنامه های تلویزیونی از جمله برنامه 90 است. با توجه به رشد زیاد قیمت سهام این شرکت بعد از عرضه اولیه در سال 95 (بیش از 400 درصد)، علت بازده منفی در سال 96 در واقع تنها اصلاح کوتاه در قیمت سهم بوده است.بخش عمده ای از سهام این شرکت در دست افرادی است که مالکیت 1 تا 5 درصدی دارند.این شرکت قصد تنوع فعالیت خود و ورود به حوزه ارایه نرم افزارهای مختلف را دارد، چرا که با توجه رقابت شدید در این صنعت برای حفظ درآمد خود ناگزیر به این کار است.

برای مشاهده نسخه اصلی، اینجا را کلیک کنید.

 

. روند نزولی قیمت سهام به پرداخت ملت

شرکت به پرداخت ملت فعالیت خود را از سال 1384 به‌عنوان ارایه دهنده خدمات پرداخت الکترونیکی PSP با اخذ مجوز رسمی از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران آغاز کرده است.در این راستا شرکت به پرداخت ملت مسؤولیت ایجاد و پشتیبانی شبکه پایانه‌های فروش و سایر ابزارهای پرداخت با هدف گسترش نظام پرداخت الکترونیک به شبکه بانکی و بازارهای مالی کشور را بر عهده دارد. به پرداخت ملت که در تیرماه 96 وارد بورس تهران شد با کارکردی مشابه شرکت آپ، از لحاظ ارزش بازار فاصله زیادی با آپ دارد. نکته مهم در این شرکت رشد جهشی درآمدها در دو سال اخیر است.

برای مشاهده نسخه اصلی، اینجا را کلیک کنید.

 

. روند رو به رشد پرداخت الکترونیک سامان کیش

شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش (سپ) که سهامدار اصلی آن بانک سامان است، با تمرکز بر دو حوزه خدمات کارت و ایجاد شبکه فراگیر پذیرندگان کارت در تیر ماه سال 82 آغاز به کار کرد. اکنون نیز عمده فعالیت خود را در سه حوزه خدمات کارتخوان، پرداخت موبایلی و فروش شارژ متمرکز کرده است. سپ در رتبه بندی نشریه معتبر نیلسون ریپورت در بین ۱۵۰ شرکت PSP دنیا در سال ۲۰۱۶ رتبه 26 را کسب کرد. سهام این شرکت در سال 97 وارد بورس تهران شد و از ابتدای ورود به بورس تا به امروز بازدهی 67 درصدی را نصیب سهامداران خود کرد. رشد شدید درآمدی این شرکت در سال 96 نسبت به سال های گذشته ناشی از تغییر ثبت حسابداری بوده است و امکان تکرار این رشد در سال های آینده کمی بعید به نظر می رسد.

برای مشاهده نسخه اصلی، اینجا را کلیک کنید.

 

. رقابت سخت تجارت الکترونیک پارسیان

شرکت تجارت الکترونیک پارسیان که سهامدار اصلی آن بانک پارسیان است در سال 1379 فعالیت خود را آغاز کرد. درآمد عمده این شرکت از فعالیت دستگاه‌های کارتخوان و کارمزد شاپرک و همچنین فروش شارژ تلفن همراه است. به همین دلیل می توان از نظر نوع فعالیت و کارکرد این شرکت را رقیب اصلی آپ دانست. اما تجارت الکترونیک پارسیان (رتاپ) علیرغم داشتن دارایی، سرمایه و سود انباشته بیش‌تر نسبت به شرکت آپ، در کسب درآمد و سود نسبت به آپ بسیار ضعیف عمل کرده است. این شرکت در سال های اخیر نسبت به دیگر شرکت های مشابه خود، بازدهی جذابی برای سهامداران خود نداشته است. در مجمع عمومی سال جاری هم هیئت مدیره تصمیم خود مبنی بر تاسیس یک شرکت زیرمجموعه و انتقال فعالیت اصلی به آن شرکت را اعلام کرده است که با اعتراض بسیاری از سهامداران حقیقی مواجه شد.

برای مشاهده نسخه اصلی، اینجا را کلیک کنید.

 

پیشنهاد پیشران توسعه به شما :

شفافیت مالی فعالان فاوا/1   شفافیت مالی فعالان فاوا/3   شفافیت مالی فعالان فاوا/4