بررسی وضعیت مالی شرکت‌های پذیرفته‌شده در بازار سرمایه
شفافیت مالی فعالان فاوا/1

می‌توان شفافیت را به عنوان نقطه اشتراک حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و بازار سرمایه تلقی کرد. پیشران توسعه با بررسی وضعیت مالی تمامی شرکت های حوزه فاوا که تاکنون در بازار سرمایه حضور پیدا کرده اند نشان داده است که به طور عمده این شرکت ها توانسته اند به واسطه حضور در این بازار علاوه بر افزایش شفافیت، به رشد مناسبی دست پیدا کنند. در اینفو های زیر که اطاعات آن از سایت شركت مديريت فناوري بورس تهران استخراج شده است گویای این مطلب است که به طور عمده شفافیت در این شرکت ها بیش از دیگر شرکت های فعال حوزه فاوا است. در این اینفو گرافی های می توانید از وضعیت مالی این شرکت ها، ترکیب سهامداران، راه های درآمد این شرکت ها ، روند کسب درآمد و سود عملیاتی و همچنین میزان بازدهی سالانه این شرکت ها اطلاع حاصل کنید.

 

. بدهی 187370 میلیارد ریالی همراه اول

شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول) بزرگ‌ترین شرکت حاضر در صنعت فناوری اطلاعات و مخابرات در بازار سرمایه است، که با توجه به انحصار خدمات در سال های ابتدایی فعالیت تلفن همراه در کشور، به چنین دارایی عظیمی دست پیدا کرده است. به ‌طوری که در حال حاضر به دلیل حجم بالای دارایی در ترازنامه شرکت ساختار مالی آن روند مناسبی را طی نمی‌کند. ضمن این که بخش عمده ای از سهام آن همچنان متعلق به شرکت مخابرات ایران است . چنین ساختاری معمولا در مدیریت هزینه و بدهی ناتوان هستند و بدون انحصار یا حمایت دولتی توان رقابت چندانی ندارند. بازدهی سهام شرکت همراه اول در سال‌های اخیر همیشه مثبت بوده است اما در حال طی روند کاهشی است.

برای مشاهده نسخه اصلی، اینجا را کلیک کنید.

 

. افرانت، اولین شرکت خصوصی اینترنتی

شرکت افرانت در سال 1376 تاسیس شد و در سال 78 با افتتاح ایستگاه ماهواره‌ای زمینی افرانت توسط وزیر صنایع به عنوان اولین شرکت خصوصی اینترنتی با دسترسی مستقیم ماهواره‌ای به اینترنت، تکنولوژی جدیدی را وارد ایران کرد. هم اکنون نیز فعالیت اصلی افرانت بر روی فروش پهنای باند و خدمات دیتاسنتر استوار است. ایجاد سرور ابری از دیگر فعالیت های این شرکت است. افرانت با پیشگامی در این حوزه جای خود را برای آینده این صنعت پررقیب در کشور باز کرده است. سهام شرکت افرانت در سال 1390 به عنوان اولین شرکت خصوصی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) وارد فرابورس شده است. سرمایه گذاری در حوزه های جدید در دو سال اخیر سودآوری این شرکت را تحت تاثیر قرار داده است و در سال 97 و با بهره برداری از این سرمایه گذاری‌ها انتظار می رود به روند سودآوری و درخشش بازگردد.

برای مشاهده نسخه اصلی، اینجا را کلیک کنید.

 

. دست و پنجه ایران ارقام با زیان انباشته

شرکت ایران ارقام در سال 1335 فعالیت خود را با اخذ نمایندگی انحصاری از شرکت NCR آغاز کرد و تا سال 1348 فعالیت شرکت تحت نام «ان سی آر ایران» ادامه یافت . در سال 1362 کلیه سهام این شرکت به دولت ایران منتقل شد و نام آن به «دستگاه های محاسباتی ایران ارقام» تغییر یافت. سهام ایران ارقام در سال 1384 در بورس اوراق بهادار پذیرش شد. امروزه با توجه به حاشیه های مختلفی که با آن دست به گریبان است حاشیه سود آن به حداقل ممکن رسیده است و در دو سال اخیر نیز زیان ده بوده است. هم اکنون نیز این شرکت با زیان انباشته دست به گریبان است و بیش‌تر سهم بازار این صنعت را به رقبا واگذار کرده است.

برای مشاهده نسخه اصلی، اینجا را کلیک کنید.

 

. درآمد 87 درصدی آپ از فروش شارژ و پین اعتبار

شرکت «آسان پرداخت پرشین» در اردیبهشت سال 1388 به عنوان شرکت ارایه دهنده خدمات پرداخت PSP، با اخذ مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تاسیس شد.آپ به عنوان بزرگترین ارایه کننده خدمات پرداخت موبایلی در کشور و از طریق بستر #733* است.اگرچه درباره امنیت پرداخت در این بستر امروزه بین کارشناسان حوزه تجارت الکترونیکی بحث فراوان وجود دارد اما همچنان آپ توانسته است درآمدهای هنگفتی را از این بستر کسب کند. این شرکت در سال 95 با پذیرش و عرضه در بورس به عنوان سومین شرکت بزرگ صنعت IT و رایانه در بورس تبدیل شد و همچنان این جایگاه را حفظ کرده است.

برای مشاهده نسخه اصلی، اینجا را کلیک کنید.

 

پیشنهاد پیشران توسعه به شما :

شفافیت مالی فعالان فاوا/2

شفافیت مالی فعالان فاوا/3

شفافیت مالی فعالان فاوا/4